Succesvolle tweede dag EDC

The results of our second competition day:

Girls B 1 meter

1. Elisa Pizzini, Fondazione Bentegodi Verona, 341.70

2. Erica Ciancaglini, A.S.D. CARLO DIBIASI, 279.55

3. Claudia Canta, A.S.D. CARLO DIBIASI, 256.85

Best Dutch divers

10. Maud van Kempen, PSV Schoonspringen, 221.40

11. Manou Meulebeek, PSV Schoonspringen, 219.40

13. Muktha Nathan, PSV Schoonspringen, 206.95

Boys C 3 meter

1. Matthew Hibbert, The Netherlands, 285.45

2. Lachlan Stark, Scotland, 277.80

3. Rayne Hamilton, Scotland, 263.15

Best Dutch divers

1. Matthew Hibbert, The Netherlands, 285.45

7. Daan Blits, De Dolfijn, 236.90

10. Daan Willemen, Aquarijn, 181.00

Synchro Boys B&A 3 meter

1. Stefano Belotti and Francesco Casalini, Bergamo Tuffi, 247.26

2. Rayne Hamilton and Lachlan Stark, Scotland, 197.07

3. Carter Loftin and Florian Prins, Joop Stotijn Dsz, 138.66

Synchro Girls B&A 3 meter

1. Elettra Neroni and Elisa Pizzini, A.S.D. CARLO DIBIASI and Fondazione Bentegodi Verona, 218.52

2. Dorottya Hais and Dorka Csóri, Lunda SE, 198.60

3. Claudia Canta and Rebecca Ciancaglini, A.S.D. CARLO DIBIASI, 186.96

Best Dutch divers

4. Naomi Geurtsen and Renske Lanen, PSV Schoonspringen, 185.76

5. Muktha Nathan and Guurtje Praasterink, PSV Schoonspringen and The Netherlands, 183.48

7. Manou Meulebeek and Maud van Kempen, PSV Schoonspringen, 161.13

Boys A 3 meter

1. Bram Meulendijks, The Netherlands, 473.30

2. Angus Menmuir, Scotland, 403.90

3. Axel Rønning Nyborg, Bærum Stupeklubb, 386.50

Best Dutch diver

1. Bram Meulendijks, The Netherlands, 473.30

Girls C 1 meter

1. Rebecca Ciancaglini, A.S.D. CARLO DIBIASI, 244.45

2. Chloe Sinclair, Scotland, 236.25

3. Zoe Scaccabarozzi, Bergamo Tuffi, 206.45

Best Dutch divers

4. Nikki Jansen, SBC2000, 203.90

13. Clarissa Henst, SBC2000, 151.25

14. Gigi Yan, PSV Schoonspringen, 145.20

Boys B Platform

1. Stefano Belotti, Bergamo Tuffi, 397.95

2. Francesco Casalini, Bergamo Tuffi, 370.80

3. Lewis Thomas, Scotland, 319.70

Best Dutch diver

8. Florian Prins, Joop Stotijn Dsz, 173.20

Women 3 meter Open Final

1. Inge Jansen, The Netherlands, 309.30

2. Daphne Wils, The Netherlands, 269.30

3. Clare Cryan, National Centre Dublin, 250.80

Best Dutch divers

1. Inge Jansen, The Netherlands, 309.30

2. Daphne Wils, The Netherlands, 269.30

5. Celine van Duijn, The Netherlands, 239.80

Men 3 meter Open Final

1. Oliver Dingley, National Centre Dublin, 412.00

2. Pascal Faatz, The Netherlands, 338.70

3. Dylan Vork, The Netherlands, 332.10

Best Dutch divers

2. Pascal Faatz, The Netherlands, 338.70

3. Dylan Vork, The Netherlands, 332.10

1-2 Medal ceremony Girls B 1m, Boys C 3m (3)

1-2 Medal ceremony Synchro Boys AB 3m, Girls C 1m, Boys A 3m, Boys B Platform, Women 3m Final, Men 1m Final (2)